МБОУ «Средняя общеобразовательная школа №8 г.Лениногорска» муниципального образования" Лениногорский муниципальный район" РТ

Адрес: 423250 Республика Татарстан, Лениногорский район, г. Лениногорск, пр. Шашина, д.55
Телефон: +7(855)-955-19-59
E-Mail: rami8@yandex.ru, S8.Len@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "СОШ №8"
Руководитель: Сергеева Елена Николаевна
Год основания учреждения: 1958
У нас учатся: 871 учащихся, из них иностранных граждан -2

Международный день грамотности

Опубликовано: 09.09.2023

В этом году мы провели этот день в форме квест-игры. Важнейшими элементами игры являлись собственное повествование и исследование мира родного языка, а ключевую роль играли решение головоломок, путаниц, требующих от игрока умственных усилий и грамотности. Учащиеся узнали, что вся наша жизнь связана с языком. Грамотно, осмысленно читать и писать простые тексты на родном языке (будь это русский, татарский или другой национальный язык своей народности)это и есть умение человека. Без знания языка невозможно заниматься наукой, общаться, освоить технику, устроиться на хорошую работу.

Ел саен 8 сентябрьдә бөтен дөньяда Халыкара грамоталылык көне билгеләп үтелә. Бу көн 1965 елда ЮНЕСКО тарафыннан шәхси һәм социаль үсешкә ирешү өчен, нигез буларак, грамоталылыкның мөһимлеген ассызыклау максатыннан оештырылган. Халыкара грамоталылык көне һәрвакыт билгеле бер темага багышлана. 2023 елда ул болай яңгырый: «Үзгәреш чоры кичерүче дөньяда грамоталылыкка ярдәм итү». Мәгариф өлкәсендәге прогрессны тизләтүгә, грамоталылыкның төрле үсеш өлкәләре белән үзара бәйләнешенә, шулай ук тигез һәм тыныч җәмгыять булдыруга аерым игътибар биреләчәк. Шуңа бәйле рәвештә, безнең мәктәптә дә ел саен төрле чаралар үткәрелә. Анда укучылар үзләренең грамоталылыгын беркайчан да онытмаска кирәк дигән нәтиҗәгә киләләр. Аны һәрвакыт арттырырга кирәк: кагыйдәләрне өйрәнергә, китаплар укырга, хәтерне ныгытырга, игътибарны үстерергә, туган телне өйрәнергә.

Быел без бу көнне квест - уен формасында үткәрдек. Уенның иң мөһим элементлары булып үзхикәяләү һәм туган тел дөньясын өйрәнү тора. Ә төп рольне уйнаучыдан акыл тырышлыгы һәм грамоталылык таләп итүче табышмаклар, буталчыклыкларны чишү соралды. Укучылар безнең бөтен тормышыбыз тел белән бәйле икәненә тагын бер кат төшенделәр. Кешенең гади текстларны туган телендә (татар, рус яки башка милли тел булуына карамастан) аңлап укуын һәм язуын грамоталылык дип атыйлар. Квест-уен азагында укучылар телне белмәсәң, фән белән шөгыльләнү, аралашу, техниканы үзләштерү, яхшы эшкә урнашу мөмкин түгел, дигән нәтиҗәгә  килделәр.