III Халыкара «ТАТАР СҮЗЕ» нәфис сүз телевизион бәйгесенең җиңүчеләре билгеле

Опубликовано: 03.04.2023

III Халыкара нәфис сүз телевизион бәйгесенең җиңүчеләре билгеле. Быел конкурсны Татарстан Республикасы Рәисе каршындагы Татар телен һәм Татарстан Республикасында яшәүче халыклар вәкилләренең туган телләрен саклау, үстерү мәсьәләләре комиссиясе белән бергәлектә «Яңа Гасыр» телерадиокомпаниясе оештыра.

«Конкурста 3200 кеше катнашып, татар әдәби әсәрләрен сәнгатьле сөйләүчеләр комиссия хөкеменә шигърият, проза жанрлары буенча үзләренең бәйге эшләрен тәкъдим итте. Шуларның утызы җиңүче исеменә лаек дип табылды», - дип хәбәр итә оештыручылар.

«Телебез язмышына кагылышлы гамәли бәйгеләр күп. Бу бәйге - иң дәрәҗәләрнең берсе. Без бүген эчтәлекле бәйрәмнең шаһите булачакбыз. Тамашачылар телебезнең нинди матур икәненә, мирасыбыз барлыгына инанырлар. Өч тапкыр узган бәйгегә бер йөз меңнән артык татар теленә битараф булмаган милләттәшләребезне җәлеп иттек. Ә йөз мең татар - бик зур көч», - диде Татарстан Республикасы Дәүләт Советы Рәисе урынбасары, Татарстан Республикасы Рәисе каршындагы Татар телен һәм Татарстан Республикасында яшәүче халыклар вәкилләренең туган телләрен саклау, үстерү мәсьәләләре комиссиясе рәисе Марат Әхмәтов.

Бәйгедә Яшел Үзән мәктәпләреннән күп кенә укучылар катнашты.

«Шигърият» номинациясендә С.К. Гыйматдинов исемендәге Осиново татар гимназиясе укучысы Шәмсетдинов Азамат III урынга лаек булды.

Котлыйбыз!