Әйшә мәктәбендә «Тукай укулары»

Опубликовано: 22.03.2023

22 нче март көнне Яшел Үзән районы Әйшә урта мәктәбендә Габдулла Тукай исемендәге «Гасырлар аша...» дип исемләнгән XIII Халыкара шигырь уку бәйгесенең  муниципаль этабына йомгак ясалды. Анда авыл һәм шәһәр мәктәпләреннән 30 дан  артык  укучы көч сынашты.

Укучыларның чыгышларына Татарстан Республикасы Татарстан язучылар берлеге әгъзалары Галимҗан Гыйльманов, Рифат Сәлях, Ленар Шәех бәя бирде. Алар катнашучыларның шигырьләрне интонация белән укуларына, сөйләү һәм сәхнә культурасына, башкару осталыгына игътибар итте.

Ниһаять, шигырь уку бәйгесенең нәтиҗәләре билгеле булды. Җиңүчеләр:  шәһәребезнең 16 нчы номерлы мәктәбенең 2 нче сыйныф укучысы Бачков Дмитрий, М.В.Ломоносов исемендәге 18 нче номерлы күппрофильле лицейның 6 нчы сыйныф укучысы Хәялиева Ләйлә, Норлат урта мәктәбенең 9 нчы сыйныф укучысы Гыйләҗева Әдилә булдылар.

Муниципаль этапта җиңүчеләр республикада үткәреләсе Шигырь бәйрәмендә катнашалчаклар.

22 марта 2023 года на базе  МБОУ «Айшинская СОШ ЗМР РТ» прошел муниципальный этап XIII Международного конкурса чтецов имени Габдуллы  Тукая «Сквозь века...», целью которого было приобщение учащейся молодёжи к миру татарской поэзии и  ценностям национальной культуры.

На конкурс заявились 32  участника по трем возрастным номинациям.               Оценивание выступлений  участников проводилось  членами Союза писателей Республики Татарстан: Рифатом Салях, Ленаром Шаех, Галимзяном Гильмановым. Они отметили высокий уровень подготовки юных чтецов, артистизм и выразительность.  Победители всех возрастных номинаций будут участвовать на финальном республиканском туре.