День космонавтики/ Космонавтика көне.

Опубликовано: 13.04.2023

Вчера 12 апреля Всемирный день авиации и космонавтики (Международный день полета человека в космос). Это особенный день – день триумфа науки и всех тех, кто сегодня трудится в космической отрасли.

Как праздник – День космонавтики — в нашей стране был установлен Указом Президиума Верховного Совета СССР от 9 апреля 1962 года.                                               Полет, длившийся всего 108 минут, стал мощным прорывом в освоении космоса. Имя Юрия Гагарина стало широко известно в мире, а сам первый космонавт досрочно получил звание майора и звание Героя Советского Союза.                                                      Мы в свою очередь в нашем Шадкинском  детском саду  с детьми провели  беседу на тему: “День космонавтики”. А также посмотрели презентацию про космос. Детям очень понравилось.

Кичә 12 апрель, Космонавтика көне, кешелек тарихының истәлекле датасы. Бу көнне космоска кешенең беренче очуы ясалды.                                                                                      1961 елның 12 апреле. Бу дата кешелек тарихына мәңгелеккә кереп калды. Язгы иртәдә көчле ракета җир йөзенең беренче космонавты – Советлар Союзы гражданины Юрий Гагарин тарихта беренче “Восток” космик кораблен бортта орбитага чыгарды.

Беренче космик очыш 108 минут дәвам итте. Безнең көннәрдә орбиталь космик станцияләрдә күп экспедицияләр кылган вакытта, ул кыска булып тоела. Әмма бу минутларның һәрберсе билгесез нәрсәләрнең ачышы булып тора.

Безнең Шәдке балалар бакчасында да космонавтика көне буенча балалар белән әнгәмә үткәрелде, шулай ук әлеге темага кагылышлы презентация каралды. Балаларга бик ошады.