Туган тел көне/День родного языка

Опубликовано: 21.02.2023

2000 нче елда Берләшкән Милләтләр Оешмасы, ЮНЕСКО инициативасын хуплап, күптеллелекне яклау йөзеннән 21 нче февральне “Халыкара туган тел көне” итеп үткәрү турында карар кабул итте. Безнең туган телебез-татар теле Россиядә рус теленнән кала икенче урында тора. Безнең телебез – матур, бөек тел. Аның ничәмә-ничә гасырлык тарихы бар. Ә матурлыгы аның халык җырларында, әдипләребез иҗатларында да  чагыла.Бүген без балалар бакчасында да бу бәйрәмне билгеләп үттек. Иң беренче балалар белән "Туган тел" җырын җырладык. Бакчада бүген Ватанны саклаучылар көне билгеләп үтелде. Кичәнең бер өлеше Туган тел бәйрәменә багышланды. Әтиләр белән мәкальләр , табышмаклар , әйтемнәр әйтештек. Сүздән күп сүзләр төзү уенын уйнадык. Эльмира милли киемнәрдән бишек җыры җырлады. Балалар белән туган тел турында шигырьләр укыдык. В 2000 году Организация Объединенных Наций, поддержав инициативу ЮНЕСКО, в целях защиты многоязычия приняла решение о проведении 21 февраля как “Международный день родного языка”. Наш родной язык-татарский-занимает в России второе место после русского. Наш язык – прекрасный, великий. У него многовековая история. А красота его отражается и в народных песнях, и в творчестве наших поэтов.Сегодня мы отметили этот праздник и в детском саду. С самыми первыми детьми мы спели песню "Туган тел". Сегодня в саду отмечался День Защитника Отечества. Часть вечера была посвящена празднику родного языка. С отцами мы говорили пословицы , загадки , поговорки. Мы играли в игру словообразования. Эльмира спела колыбельную в национальных костюмах. С детьми читали стихи на родном языке.