Ут сүндерүчеләр/Пожарники

Опубликовано: 08.12.2022

Без бүген балалар бакчасында янгын сүндерүчеләр хезмәте белән таныштык. Безнең максат: балаларны янгын сүндерүчеләр хезмәте белән таныштыру; янгын вакытында үз-үзеңне тоту кагыйдәләрен өйрәтү; янгын сүндерү, янгын куркынычсызлыгы турында белемнәрен ныгыту;) игътибарлылык, җитезлек, түземлек, көч һәм кыюлык кебек сыйфатларны

үстерү.Янгын булдырмас өчен шырпы белән уйнарга ярамый. Балалар белән янгын куркынычсызлыгы буенча табышмаклар әйтештек.Ут турында шигырь укыдык. Янгын булганда нишләргә кирәклекне искә төшердек. Янгынны кемнәр сүндерә дигән темага җавап эзлэдек.

Янгын сүндерүчеләр янгын чыккан урынга килгәч, күп вакыт коткару эшләрен башкаралар. Уттан балаларны, олыларны, инвалид кешеләрне, хайваннарны алып чыгалар. Ахырдан балалар “УТ һәм су” уенын уйнадылар.Бәла-казалар, хәвеф-хәтәрләр безне читләп үтсен! Тормышларыбыз тыныч, имин булсын! Сегодня мы ознакомились с работой пожарных в детском саду. Наша цель: ознакомление детей со службой пожарных; обучение правилам поведения при пожаре; закрепление знаний о пожарной безопасности, пожарной безопасности; воспитание таких качеств, как внимательность, ловкость, выносливость, сила и смелость. Нельзя играть со спичками, чтобы избежать пожара. Вместе с детьми разгадывали загадки по пожарной безопасности. Читали стихи про огонь. Вспомнили, что делать при пожаре. Мы искали ответ на вопрос, кто тушит пожар.

Пожарные, прибыв на место пожара, большую часть времени проводят спасательные работы. Из огня выносят детей, взрослых, людей-инвалидов, животных. В конце дети играли в игру “огонь и вода”. Пусть беды и опасности обойдут нас стороной! Пусть наша жизнь будет мирной, благополучной!