День флага Татарстана/ Татарстан әләме көне

Опубликовано: 29.11.2022

Без бүген бакча балалары белән Татарстан флагы турында өйрәндек. Төсләрнең нәрсә аңлатуларын сөйләдек. Татарстан Республикасының Дәүләт флагы Татарстан Совет Социалистик Республикасы Югары Советы тарафыннан 1991 елнын 29 ноябрендә кабул ителде. Ул — яшел, ак, кызыл төстәге тасмалардан торган тукыма. Яшел тасма — өстә, кызылы — аста, алар арасында — флаг иңенец 1/15 тәшкил иткән кинлектәге ак тасма. Бертигез яшел һәм кызыл тасмалар һәрберсе флаг иңенең 1/7 тәшкил итәләр. Флагның иңенә буе — 1:2.

Татарстан Республикасы Дәүләт флагының төсләре түбәндәгеләрне аңлата: яшел — яз, яңарыш; ак — сафлык төсе; кызыл — җитлеккәнлек, энергия, көч, тормыш. Бергәлектә бу төсләр Татарстанны якты ниятле, үзенең киләчәген бөтен яктан тәэмин итә алучы, яңарыштагы республика итеп гәүдәләндерәләр.
Татарстан Республикасы Дәүләт флагының авторы — рәссам Тавил Хаҗиәхмәтов.Сегодня мы с ребятами из детского сада узнали о флаге Татарстана. Мы рассказали, что означают цвета.

Государственный флаг Республики Татарстан принят Верховным Советом Татарской Советской Социалистической Республики 29 ноября 1991 года. Представляет собой полотнище, состоящее из лент зеленого, белого, красного цветов. Зеленая лента-вверху, Красная-внизу, между ними-белая лента шириной 1/15 ширины флага. Равные зеленые и красные полосы составляют 1/7 ширины флага каждая. Отношение ширины флага к его длине — 1:2.

Цвета государственного флага Республики Татарстан означают: зеленый — весну, возрождение; белый — цвет чистоты; красный-зрелость, энергию, силу, жизнь. Вместе эти цвета олицетворяют Татарстан как республику возрождения, имеющую светлые намерения, способную обеспечить свое будущее всеми возможными способами.
Автор Государственного флага Республики Татарстан-художник Тавиль Хазиахметов.