Экологик тәрбия/Экологические воспитание

Опубликовано: 10.11.2022

Экология дөньякүләм әһәмиятле, мөһим мәсьәләләрнең берсе булып тора. Ул үзенең актуальлеге белән бүген бөтен кеше алдына килеп басты. Бүгенге көндә табигатьне саклау, балаларга экологик тәрбия бирү иң зур проблемаларның берсе булып тора. Чөнки сулаган һавабыз, эчәр суыбыз пычрак, үстергән җиләк-җимешләребез төрле авырулар китереп чыгара башлады. Табигать , бөтен тереклек зур куркыныч астында. Менә шуның өчен бөтен көчебезне табигатьне саклауга, экологик хәлне яхшыртуга юнәлдерергә тиешбез.Табигатьнең киләчәге, бөтенлеге кеше кулында. Мәктәпкәчә яшьтәге балаларга аеруча кызыксынучанлык хас. Табигатьне күзәтү, аны өйрәнү, сакларга омтылу- балаларның рухи дөньясын баета, уйларга өйрәтә. Шуның өчен балалар бакчасында тирә-якны өйрәнү, табигатькә сакчыл караш, экологик тәрбия зур урын алып тора. Шул максаттан безнең балалар экология буенча "Урман дуслары" дигән әкиятне сәхнәләштерделәр. Экология является одним из важнейших вопросов мирового значения. Своей актуальностью она сегодня предстала перед всеми. Сегодня одной из самых больших проблем является охрана природы, экологическое воспитание детей. Ведь воздух, которым мы дышим, питьевая вода грязная, выращенные фрукты стали вызывать различные заболевания. Природа, все живое, находится под большой угрозой. Вот почему мы должны сосредоточить все наши усилия на сохранении природы, улучшении экологической ситуации.Будущее, целостность природы в руках человека. Детям дошкольного возраста свойственна особая любознательность. Наблюдение за природой, ее изучение, стремление беречь - обогащает духовный мир детей, учит думать. Поэтому в детском саду большое место занимает изучение окружающей среды, бережное отношение к природе, экологическое воспитание. С этой целью наши дети инсценировали экологическую сказку "Лесные друзья".