Янгын сүндерү машинасы/Пожарная машина

Опубликовано: 25.10.2022

Бүген балалар бакчасында тәрбияләнүче балалар белән Янгын сүндерү машинасы белән таныштык. Безнең максат: янгын сүндерүчеләр эше турында элементар белемнәр формалаштыру, балаларны янгын сүндерү машинасы белән таныштыру, машинаның өлешләрен танырга һәм табырга өйрәтү, балаларның сөйләмен үстерү, сүзлекләрен янгын машинасы, су белән цистерна сүзләре белән баету. "Яшәгән җир йөзендә фил баласы"әкиятен укыдык.Фил баласы үзен башта зонтик дип хис итә.Аннан соң ул су сипкеч була. Ә бервакыт, тәрәзә янында утырганда ул агач төбенең януын күреп ала һәм үзенең ут сүндерүче булуын искә төшерә. Янгын сүндерүче ул ялкынны сүндерә, кешеләрне һәм йортларны янгыннан, уттан коткара. Ә аңа эшендә янгын сүндерү машинасы ярдәм итә.Балалар янгын сүндерү машинасының нинди өлешләрдән торуын өйрәнделәр.Балаларга әкият тә бик ошады. Фил баласы ясаган хәрәкәтләрне алар да ясады. Ахырдан “Мин янгын сүндерү машинасы “ дигән уен уйналды.Сегодня мы с воспитанниками детского сада ознакомились с пожарной машиной. Наша цель: сформировать элементарные знания о работе пожарных, познакомить детей с пожарной машиной, научить распознавать и находить ее части, развивать речь детей, пополнять словарный запас словами пожарная машина, цистерна с водой. Прочитали сказку"Слоненок на земле".Слоненок сначала чувствует себя зонтиком.После этого он становится разбрызгивателем воды. А однажды, сидя у окна, он увидел, как горит  дерева, и вспомнил, что был огнетушителем. Пожарный он тушит пламя, спасает людей и дома от пожара и огня. А в работе ему помогает пожарная машина.Дети узнали, из каких частей состоит пожарная машина.Детям очень понравилась сказка. Движения, которые делал слоненок, они тоже делали. В заключение играли игру “ Я пожарная машина".