"Нәүрүз" бәйрәме/Праздник "Навруз"

Опубликовано: 21.03.2022

"Нәүрүз” сүзе фарсыча "яңа көн” дигәнне аңлата. Урта Азиядә, Иранда, Әфганстанда һәм кайбер башка илләрдә бик борынгыдан килгән Яңа елны каршылау бәйрәме ул. Нәүрүз көн белән төн тигезләшкән чорга – 21-22 мартка туры килә. Бу көнне малайлар һәм кызлар, һәр өйгә кереп, хуҗаларга такмак-такмазалар әйткәннәр, аларны бәйрәм белән котлаганнар. Балаларыбызны халкыбызның гореф-гадәтләре, йолалары белән таныштыру максатыннан, 21 март көнне Олы Кибәхуҗа балалар бакчасында “Нәүрүз”бәйрәме үтте.Балалар Нәүрүз турында шигырьләр  сөйләделәр.Бәйрәмгә Кыш бабай килде, ул балалар белән   төрле кызыклы уеннар уйнады. Бу  балаларның Кышны озату, Язны каршы алу бәйрәме булды. Слово «Навруз» по-персидски означает «новый день». В Средней Азии, Иране, Афганистане и ряде других стран это праздник встречи древнего Нового года, который приходится на период сравнения Навруза с 21 по 22 марта. В этот день мальчики и девочки, заходя в каждый дом, наговорили хозяевам частушки, поздравили их с праздником. В целях ознакомления наших детей с традициями, обычаями и традициями нашего народа 21 марта в Большекибякозинском детском саду прошел праздник «Навруз». Дети рассказали стихи о Наврузе. На праздник приехал Дед Мороз, который играл с детьми разные забавные игры. Это был праздник проводов зимы, встречи весны.