Туган тел көне/Международный день родного языка

Опубликовано: 21.02.2022

21 февральдә дөньякүләм туган тел көне билгеләп үтелә. ЮНЕСКО тарафыннан игълан ителгән әлеге халыкара бәйрәм дөньядагы телләрне саклау, аларны киләчәк буынга исән-имин җиткерү макстатыннан оешты. Туган тел һәрберебез өчен бәһасез. Туган телдә без беренче фразаларыбызны сөйлибез һәм үз фикерләребезне ачыграк әйтәбез. Бу - барлык кешеләр дә үзләренең шәхесләрен беренче сулыш мизгеленнән башлап төзегән нигез, һәм ул безне гомер буена ориентлаштыра торган әйбер. Ул үз-үзеңне, үз тарихыңны, үз мәдәниятеңне, һәм иң мөһиме, барлык үзенчәлекләре булган башка кешеләрне хөрмәт итәргә өйрәтергә мөмкин булган ысул булып тора.

Безнең балалар бакчасында барлык чаралар: дәресләр, уеннар,бәйрәмнәр татарча алып барыла. Без балаларга туган телебездә шигырьләр, җырлар өйрәтәбез, китаплар укыйбыз. 21 февральдә  дә без татарның иң танылган җыры-“Туган тел”не җырладык. “”Туган телемдә шигырь сөйлим” дигән  балалар арасында шигырь бәйрәме үткәрдек.Татар халкының “Тубәтәй” уенын уйнадык.

21 февраля - Международный день родного языка. Этот праздник еще молодой. Он ведет свою историю с 2000 года, установлен ЮНЕСКО с целью содействия языковому и культурному разнообразию и многоязычию. Родной язык бесценен для каждого из нас. На родном языке мы говорим наши первые фразы и яснее всего высказываем свои мысли. Это та основа, на которой все люди строят свою личность с мгновения своего первого вздоха, и он то, что ориентирует нас на протяжении всей жизни. Он является способом, с помощью которого можно научить уважать себя, свою историю, свою культуру, и главное, других людей со всеми их особенностями. В нашем детском саду все мероприятия: занятия, мероприятие на татарском. Ребенку на родном языке читаем  стихи, учим песни, читаем книги. 21 февраля, вместе пели  известной песне “Туган тел” "На родном языке рассказываю стихи" проводили праздник среди детей.