муниципальное бюджетное общеобразовательное учреждение "Енабердинская средняя общеобразовательная школа" Менделеевского муниципального района Республики Татарстан

Адрес: 423643, Республика Татарстан, Менделеевский район, д.Енабердино, ул.Школьная, д.1а
Телефон: +7(855)-493-56-41
E-Mail: Senb.Men@tatar.ru
Короткое название: МБОУ "Енабердинская СОШ"
Руководитель: Нагиева Оксана Леонидовна

Новости МБОУ "Енабердинская СОШ"

Книжная выставка «22 июня – День памяти и скорби»

Опубликовано: 22.06.2024

1941 елның 22 июнендә иртәнге сәгать 4тә планетабызда булган барлык сугышларның иң җимергеч, рәхимсез һәм канкойгыч Бөек Ватан сугышы башлана: фашист Германиясе Советлар Союзына һөҗүм итә. Бер төн эчендә миллионлаган гаиләләрнең өметләре җимерелде, бөтен буыннарның язмышлары җимерелде. Бу куркыныч елларны искә алу, шулай ук тынгысыз кайгы-хәсрәт безнең йөрәкләрдә мәңгегә калачак. Ләкин, әтиләребез, бабаларыбыз һәм әниләребезнең барлык авырлыкларына һәм авырлыкларына карамастан, Россия нык тора. Бөтен халык үз илен якларга күтәрелде. 22 июньне горурлык көне дип тә атый алабыз. Бу сугыш 1945 елның маенда тәмамлансын өчен үз гомерләрен биргәннәр өчен. Ул 1418 көн һәм төн дәвам иткән. СССР 30 миллионга якын кешесен югалта. Енабердин авыл китапханәсендә "Ватан өчен"акциясе кысаларында" Әйдәгез, кешеләр бу хакта беркайчан да онытмаячакбыз" китап күргәзмәсе әзерләнгән .Безнең бурыч-бу батырлыкны искә алу, үз Ватаныбызга карата ныклык, батырлык, ихлас мәхәббәтне хөрмәт итү һәм аны киләсе буыннарга тапшыру.