Бөек Җиңүнең 70 еллыгын каршылап... Мөнирә әби картлыкка бирешмәскә тырыша.

Опубликовано: 14.03.2015

Кичә, 13 нче март көнне, сыйныф җитәкчесе Сагирова Ландыш Мөҗип кызы һәм 9 нчы сыйныф укучылары, тыл ветераны Кәримова Мөнирә апа янында очрашуда булдылар. Укучы балаларга Мөнирә апа үзләренең бала чаклары, үсмер вакытларының бик авыр чорга туры килүе хакында сөйләде. “Өлкән яшьтәгеләр, зур абый - апалар белән беррәттән бөтен авыр эшләрне дә эшләргә туры килде, - ди ул. Әмма укуны калдырмадык, укырга бару, мәктәптә белем алу безнең иң зур куанычыбыз иде. Хәзерге тормыш оҗмах бит ул, балалар, кияргә киемегез, ашарга җаныгыз теләгән ризык бар. Сезгә укудан кала бер нинди дә эш юк. Тырышып укыгыз, без күргән авырлыкларны, мохтаҗлыкларны беркемгә дә, беркайчан да күрергә язмасын. Илләр, көннәр тыныч булсын иде!”  - дип барыбызга да рәхмәтен әйтеп изге теләкләрен теләде Мөнирә апа. Ул үзенең улы Атлас, килене Алсу тәрбиясендә яши. Оныклар әбиләренә моңсуланып утырырга бирмиләр. Читтә яшәүче балалары кайтып һәрвакыт әниләренең хәлен белеп торалар.
Үлән күмәчләре ашасак та,
Сыкранмыйча тарттык ил йөген.
“Сукыр ут”та шигырь ятлаганны
Хәтерлибез әле без бүген.
Әтиләрсез калган көннәребез
Шәүлә булып калды ут аша.
Киләчәкнең барыр маяклары
Безнең балачакка тоташа.