Бөек Җиңүнең 70 еллыгын каршылап... Ул авыр елларны күрергә язмасын иде.

Опубликовано: 11.03.2015

5 нче сыйныф укучылары сыйныф җитәкчеләре Гиниятуллина Роза Габдрәшит кызы белән тыл хезмәткәре Яруллина Камилә Гыйләҗетдин кызында кунакта булдылар.
Сугыш башланганда яшь кыз булып җитешеп килүче генә булган әле Камилә әби. Нинди зур өметләр багланып көткән яшьлек еллары матур узарга язмаган икән шул. Көче җитәр-җитмәс тормыш йөгенә җигелергә туры килә Камилә әбигә. Үз әнисе яшьли үлә, әтисе үги әни алып кайта. Кыерсытылулар да чит итми аны. “Сугыш снарядлары ясаучы хәрби заводка алтыбызны җибәрделәр, – дип сөйли ул – Хәзер сезне урыс малайларына кияүгә бирәләр, балаларыгызны туса, чукындырачаклар, - дигәннәрдән бик куркып, 2 тапкыр качып кайттык. 4 көндә Казаннан кайтып җитә идек. Беренчесендә кире илттеләр, икенчесендә төрмәгә 5 елга ябып куйдылар. Сугыш беткәндә, төрмәдә  ике ел ярым утырган идек, шуннан соң гына чыгардылар. Кайтып керергә урыным юк иде. Бу хакта исемә дә төшерәсем килми (Камилә әби елап ала). Күп күрдек, күп. Андый язмышны дошманга да теләмим...”
Камилә әби сугыштан соң кияүгә чыга, 9 бала тәрбияләп үстерә. Бүгенге көндә, төпчек малае Рәфис, килене Гөлнара тәрбиясендә яши, 90 яшьлек юбилеен каршы алырга әзерләнә.
Без Камилә әбигә нык исәнлек-саулык, күп шатлыклар теләп таралыштык.
“Бәхетле булыгыз, балалар. Без күргәннәрне сезгә күрергә язмасын”, - дип озатып калды ул безне. Амин, шулай булсын.