Бүген - Тукай туган көн!

Йөрәкләрдән аны сез эзләгез –

Йөрәкләрдә Тукай эзләре

Күңелләрдә Тукай сүзләре!

Тукай! Ул калдырган иҗат мирасы һәм рухи яктылык - безнең горурлыгыбыз. Язгы ташулар ва­кытында дөньяга килгән, беренче тургайлар шаулашып сайраган көннәрдә мәңгелеккә күчкән. Ә арада нибары 27 елга җыелган кыска гомер. Кыскалыгын кыска да бит, ләкин шул вакыт аралыгында бөтен бер олуг татар дөньясы аны үзенең мәңгелек уты дип таныган.

Туймәт төп белем мәктәбендә дә бөек шагыйрь Габдулла Тукайны искә алу кичәсе зур күләмле чара буларак үткәрелде. Музыкаль-әдәби кичә барышында укучылар аның шигырьләрен сөйләделәр, җырлар җырладылар. Ятимлек ачысын татыган тормыш юлын искә алдылар, аның әсәрләренә нигезләнеп эшләнгән татар мультфильмнарын карадылар.

Тарих бик күп исемнәрне белә,

Бөек исемнәргә дөнья бай.

Сәнгать дөньясында маяк булып,

Мәңге яши,  яшьни яшь Тукай!

Халкым күңеленә ак нур сиптең

Кара төндә булдың якты ай.

Шаулы язның сүнмәс тугаедай,

Мәңге дәртле җырчы син, Тукай!