Тукай в наших сердцах...Тукай безнең йөрәкләрдә...

Опубликовано: 26.04.2023

Бүген безнең мәктәптә татар халкының бөек шагыйре Габдулла Тукайның тууына 137 ел тулуга багышланган “Тукай безнең йөрәкләрдә “ дип аталган  әдәби кичә булып узды.
Тукай исеме менә инде ничә гасыр дәвамында татар милләтенең бөтенлегенә, милли хиснең, тәрбиянең, телнең саклануына ышанычлы нигез булып тора. Шәхес үзе, аның күпкырлы иҗаты, иҗатындагы фикер һәм хис берлеге, фәлсәфи уйлары, милләт булып яшәргә көч һәм күәт бирә.

Бәйрәмдә укучылар бөек шагыйрьнең шигырьләрен татар һәм рус телләрендә сөйләделәр,Тукай сүзләренә язылган җырларны башкардылар, шагыйребезнең тормыш юлын, аның иҗатын чагылдарган презентация күрсәтелде. Әдәби кичә  татар халкының гимны - “Туган тел” җырын башкару белән тәмамланды.
Сегодня в нашей школе прошло мероприятие, посвященное 137-летию легендарного татарского поэта Габдуллы Тукая. Для нас имя Тукая означает целую эпоху в духовном развитии татарского народа, в становлении его литературы, искусства, культуры в целом. Поэт навсегда остался жить в благодарной памяти народа. За годы, прошедшие со дня смерти Тукая, его произведения издавались множество раз. Учащиеся  начальных классов рассказывали о творческом пути легендарного поэта, читали его произведения и стихи, прозвучали песни на слова Г. Тукая, Праздник поэзии сопроваждался презентацией, посвящённой Г. Тукаю. Завершился   праздник дружным исполнением песни на стихи Г.Тукая "Туган тел".