Национальный головной убор татарского народа. Татар халкының милли баш киеме

Опубликовано: 12.03.2022

Сегодня учащиеся начальных классов приняли участие в мероприятии в сельском Доме культуры  на тему “Национальный  головной убор татарского народа ”

Татарский национальный костюм  - настоящее зеркало души народа. Издревле мужчины любили носить тюбетейки дома. А женщины носили шали, калфак,  платки.

Сотрудники Дома культуры встретили детей возле выставки национальных костюмов нашего народа. Ралия  Шамилевна  дала подробную информацию о национальных костюмах. Дети сфотографировались в этих нарядах.

Бүген башлангыч класс укучылары авыл мәдәният йортында “Татар халкының милли баш киеме ” дип исемләнгән чарада катнаштылар.

Татар халкының борынгы милли киеме - чын мәгънәсендә халыкның күңел көзгесе. Чөнки ул халкымның рухи матурлыгын, күңел байлыгын, осталыгын, зәвыгын чагылдырган. Борын-борыннан ирләр өйдә түбәтәй кияргә яратканнар. Ә хатын-кызлар калфак, шәл, яулык ябынганнар.

Мәдәният йорты хезмәткәрләре балаларны халкыбызның милли киемнәреннән төзелгән күргәзмә янында каршы алдылар. Ралия Шамил кызы милли киемнәр турында тулы мәгълүмат бирде. Балалар бу киемнәрне киеп фотога төштеләр.