Экскурсия в библиотеку. Урок мужества ""Маленькие герои большой войны". Китапханәгә экскурсия. Батырлык дәресе “Зур сугышның кечкенә геройлары”

Опубликовано: 03.02.2022

3 февраля 2022 года учащиеся 2 и 4 класса совершили экскурсию в библиотеку. Целью данной экскурсии стало знакомство с героизмом детей во время ВОВ 1941-1945 г.

Художественный руководитель сельского дома культуры Ралия Шамилевна рассказала о том, как  дети   во время войны совершили  много героических  подвигов. Война отняла у них все: родных и близких, дом и само детство. Они были разведчиками и связистами.  Осваивали станки на заводах, технику на полях, дежурили на крышах во время бомбёжек, собирали вещи в армию для красноармейцев. Вместе с медсёстрами ребята ухаживали за ранеными: кормили тяжелораненых, писали их родным письма.

2022 нче елның 3 нче февралендә 2 нче һәм 4 нче сыйныф укучылары китапханәгә экскурсиягә бардылар. Әлеге экскурсиянең максаты-1941-1945 еллардагы Бөек Ватан сугышы вакытында балаларның батырлыгы белән танышу. Авыл мәдәният йорты хезмәткәре Ралия Шамил кызы сугыш вакытында балаларның күп кенә батырлыклар кылулары турында сөйләде. Сугыш аларның барысын да: туганнарын һәм якыннарын, өйләрен һәм балачакларын тартып ала. Алар разведчик һәм элемтәче булалар. Заводларда станоклар, басуларда техника үзләштерәләр, бомбежкалар вакытында түбәләрдә кизү торалар, кызылармиячеләр өчен фронтка әйберләр җыялар. Шәфкать туташлары белән бергә балалар яралыларны карыйлар, авыр яралыларны ашаталар, туганнарына хатлар язалар.