Блокадный хлеб. Блокада икмәге

Опубликовано: 27.01.2022

27 января, в День снятия блокады Ленинграда, в Туйметкинской основной школе был проведен классный час на тему “Блокадный хлеб”.

Блокада Ленинграда - это неслыханное испытание человека на человечность, достоинство, любовь к близким, сострадание, сердечность. Эти испытания были ежедневными, страшными, потому что голод представить вообще невозможно, не пережив его…С 13 ноября 1941 года норма выдачи хлеба населению была снижена. Теперь рабочие и инженерно-технические работники получали по 300 граммов хлеба, все остальные - по 150. 20 ноября и этот скудный паёк пришлось урезать. Население стало получать самую низкую норму за всё время блокады - 250 граммов на рабочую карточку и 125 граммов - на все остальные. В Ленинграде начался голод… Во время мероприятия ребятам показали хлеб военного времени – они  изумились, как надо  было прожить на этот маленький  кусок!!!

27 гыйнвар көнне, Ленинград блокадасын өзгән көнне, Туймәт төп мәктәбендә "Блокада икмәге"дигән темага сыйныф сәгате үткәрелде.
Ленинград блокадасы-кешенең кешелеклелегенә, абруена, якыннарына булган мәхәббәтенә, мәрхәмәтлелегенә, йөрәклелегенә сынау ул. Бу сынаулар көн саен кабатлануы белән куркыныч иде, чөнки ачлыкны күз алдына да китереп булмый...1941 елның 13 ноябреннән халыкка икмәк бирү нормасы киметелә. Эшчеләр һәм инженер-техник хезмәткәрләр 300 әр грамм икмәк, калганнары 150 әр грамм икмәк алганнар. 20 ноябрьдә бу ярлы паекны да кисәргә туры килә. Халык камалыш вакытында иң түбән норманы - эш карточкасына 250 грамм һәм калганнарына 125 грамм ала. Ленинградта ачлык башлана...
Чара вакытында балаларга сугыш чоры икмәге күрсәтелде - алар бу кечкенә генә кисәккә ничек яшәргә мөмкин булуын күзаллап нык гаҗәпләнделәр!!!