“Җилкәннәр җилдә сынала...” . “Паруса проверятся на ветру”

Опубликовано: 01.12.2021

1 декабря заместитель директора по УВР Гиниятуллина Р.Г. провела открытый классный час, посвящённый к декаде инвалидов. Роза Габдрашитовна мероприятие начала с песни «Тормыш китабы», немного рассказала об истории создания этой песни. Она напомнила ребятам, что вокруг нас есть люди с ограниченными возможностями здоровья, вместе обсудили, с какими трудностями им приходится сталкиваться ежедневно. В процессе беседы был сделан вывод о том, что все люди: и взрослые, и дети - имеют одинаковые права на уважение, любовь и заботу!

Затем ребятам вкратце были предложены биографии писателя Фаниса Яруллина, поэта и художника, димитровградца Гакиля Сагирова, поэтессы, художницы, нашей землячки, уроженки Нижней Каменки Дании Агъзамовой, всемирно известного Ника Вуйчича, инвалидов в коляске, но нашедших себя в общественной деятельности и помогающих людям Лилии Салахутдиновой и бизнес – леди Миляуши Зариповой, бесстрашного, сильного и мужественного Рустема Набиева. Этим знакомствам сопутствовала презентация с фотографиями, стихотворениями и творениями этих непокоренных судьбе людей.

Этим мероприятием, я думаю, мы позволили ощутить на себе мир человека с ограниченными возможностями. Мы не должны забывать о помощи им. Должны ценить своё здоровье, быть благодарными судьбе за такой ценный подарок.

1 нче декабрь көнне укыту һәм тәрбия эшләре буенча директор урынбасары Гыйниятуллина Р.Г. инвалидлар декадасына багышланган ачык сыйныф сәгате үткәрде. Роза Габдрәшитовна чараны «Тормыш китабы» җыры белән башлап җибәрде, бу җырның барлыкка килү тарихы турында бераз сөйләде. Ул балаларга тирә-юнебездә мөмкинлекләре чикләнгән кешеләр барлыгын, көн саен нинди авырлыклар белән очрашырга туры килүен искә төшерде. Әңгәмә барышында барлык кешеләр дә: өлкәннәр дә, балалар да - бер үк төрле хөрмәт, мәхәббәт һәм кайгырту хокукларына ия булуларына нәтиҗә ясалды.

Соңыннан балаларга кыскача гына язучы Фәнис Яруллин, шагыйрь һәм рәссам, Димитровградтан Гакыйл Сәгыйровның, шагыйрә, рәссам, якташыбыз, Түбән Кәминкәдән Дания Әгъзәмованың, бөтен дөньяга танылган Ник Вуйчичның, коляскадагы инвалидларның, ләкин иҗтимагый эшчәнлектә үзләрен тапкан һәм кешеләргә ярдәм иткән Лилия Сәлахетдинованың, бизнес – леди Миләүшә Зарипованың, куркусыз, көчле һәм батыр Рөстәм Нәбиевның биографияләре тәкъдим ителде. Бу танышуларга әлеге тынгысыз кешеләрнең язмышына караган фоторәсемнәр, шигырьләре һәм иҗатлары белән презентация күрсәтелде.

Бу чара белән, минемчә, без үзебездә мөмкинлекләре чикләнгән кешеләрнең дөньясын аңларга мөмкинлек бирдек. Без аларга ярдәм итү турында онытмаска тиеш. Үзебезнең сәламәтлекнең кадерен белергә һәм әлеге зур бүләге өчен язмышыбызга чиксез рәхмәтле булырга тиешбез.