"Хәтер көне".

Опубликовано: 16.10.2016

1552 нче елның 2 нче октябрендә (иске стиль белән) Казан шәһәре дөньядагы иң куркыныч мәшһәрләрнең берсен кичерә. Явыз Иванның Казан ханлыгын буйсындыру максатыннан оештырган яу, рус гаскәрләренең җиңүе белән тәмамлана. Бер гасыр дәвамында яшәгән, үзен Европага кадәр танытырга өлгергән, искиткеч бай мәдәни мирасы булган Казан ханлыгы яшәүдән туктый. Казанның җирле халкы тулысынча диярлек юк ителә.

"Үткәнен хәтерләмәгән, тарихи хәтереннән мәхрүм ителгән халыкның киләчәге юк", - дип язган язучы Федор Абрамов. Халкыбызның авыр язмышын оныттырмау максатыннан Туймәт төп белем мәктәбендә ел саен "Хәтер көне" билгеләп үтелә. Тарих укытучысы Сәүбанова Зилә мультимедиа презентентация эше белән ныгытылган, бай эчтәлекле чыгыш әзерләгән. Моннан 464 ел элек булган вакыйгалар яшь буынны да битараф калдырырга тиеш түгел.