Татар халкының җырылы-биюле уеннары.

Опубликовано: 08.04.2017

Татар халкының җырлы-биюле уен хәзинәсе үзенә күрә бер тарих ул. Анда без ерак гасырлар тавышын да, бүгенге көннәр аһәңен дә ишетәбез.
Яшь буында татар халкы иҗатына мәхәббәт тәрбияләүдә халыкның җырлы-уеннары әһәмиятле роль уйный. Җырлы-биюле уеннар мирасы – татар халкының бетмәс-төкәнмәс рухи хазинәсе, күңел көзгесе ул. Үзендә тарихи шигърият һәм көй-моңны берләштергән булуы белән җырлы-уеннар элек-электән халыкның рухи талаәләренә җавап биреп, эстетик ихтияҗын канәгатьләндереп килгән һәм килә.
Җырлы-биюле уеннар балаларның рухи дөньяларын гына баетып калмый, ә бәлки аларга әхлак һәм эстетик тәрбия бирүдә дә зур көч булып тора һәм шул ук вакытта кешедә хезмәткә, көрәшкә дәрт уятуда зур этәргеч булып тора.

Бүген башлангыч сыйныф укучылары татар  халкының “ Чума үрдәк, чума каз”, “Кәрия-Зәкәрия”, “Яшерәм яулык”,“Башмакчы” кебек җырлы биюләрен бик  яратып  башкардылар.