Г. Тукайның тууына 130 ел тулу уңаеннан...

Опубликовано: 27.04.2016

Әйләнәдә гөлләр,
Тормыш якты!
Бәйрәм хисе бүген күңелдә!
Туган көнең белән! – диләр,
Горурланып һәркем бу көндә.
Килә, килә... Язлар саен сиңа
Илең килә туган көнеңдә,
Бетми торган гомерен кушкан сыман
Синең бөек кыска гомергә.
Тукай – татар халкының бөек улы ул. Бу якты дөньяга аны ямьле  яз ае бүләк иткән , кояшлы  яз  алып та киткән. 27 ел эчендә шултиклем ерак киткән, без аны һаман куып җитә алмыйбыз, ул һаман алда, һаман безне өйрәтә, безне укыта... Фикеремне М.Ш.Шәймиевнең Тукайга биргән бәяләмәсе  белән  тәмамлыйм: “Без егерменче гасырда Тукай белән яшәдек, егерме беренче гасырга да аның белән атлап кердек. Тукай мирасы яшәгәндә, милләтебез дә яшәр, татар халкы милләт булып яшәгәндә, Тукай да яшәр. Аның кыска гына иҗат гомерендә язган шигырьләре бүген дә актуаль һәм бүгенге көнгә аваздаш. Бөтен рухы һәм аһәңе белән халыкчан Тукай шигърияте үз заманында үк милли чикләрне үтеп чыкты, безнең татар халкы бүген дә Тукае белән билгеле милләт”
Бөек шагыйребезне туган көне белән котлап, Туймәт мәктәбе укучылары шигъри чәчкәләр бүләк итте.