Чернобыль фаҗигасенә 30 ел.

Опубликовано: 26.04.2016

Чернобыль АЭСында булган техноген авариягә 30 ел уңаеннан Туймәт төп белем мәктәендә  “Чернобыль фаҗигасе”дигән чара үтте.  Укучылар  Украина территориясендә урнашкан Чернобыль АЭСының дүртенче энергия блогы шартлау,  шушы   хәлиткеч вакытта аварияне  бетерүгә илнең  кораллы көчләре, конструкторлар , табиблар һәм янгын сүндерүчеләр, физиклар һәм вертолетчылар җәлеп ителүе турында видео язма карадылар, һәлак булучыларны искә алдылар. Чернобыль АЭСындагы һәлакәт нәтиҗәләрен бетерүдә 3,5 меңгә якын татарстанлы “үз күкрәкләре белән атом-төш амбразурасын каплаган”, шуларның 650 гә якыны төрле медаль һәм орденнар белән бүләкләнгән.