День татарского языка

Опубликовано: 20.02.2015

1999 нчы елның ноябрендә, Бангладеш дәүләте  тәкъдиме белән, ЮНЕСКО Генераль конференциясе, ЮНЕСКОга кергән илләр һәм Берләшкән Милләтләр оешмасы

21 февраль көнен Туган тел көне дип игълан итте. Беренче мәртәбә ул  2000 нче елның 21 февралендә  Парижда ЮНЕСКО штаб-квартирасында тантаналы рәвештә билгеләп үтелде.
          Һәр кешенең беренче көннән үк туплый башлаган хәзинәсе - туган тел. Һәр милләт кешесе өчен иң матур, иң кадерле тел - үзенең туган теле.   21 февраль  - Халыкара туган тел көне. Әлеге уңайдан безнең мәктәбебездә татар теле укытучылары Юсупова Лилия Зөфәр кызы һәм Хәсәнҗанова Айсылу Фәрит кызы тырышлыклары белән төрле чаралар үтте. Бу  “ Дөньяда иң - иң матур тел ул минем туган телем” дип исемләнгән әдәби-музыкаль  кичә,туган телгә багышланган викторина,”Халкыбызның күңел бизәкләре” исемендәге күргәзмә һәм “Туган телем- иркә гөлем” дип исемләнгән КВН.Чаралар бик кызыклы үтте. Бу  көннәрдә  мәктәбебездә туган телгә багышланган шигырьләр яңгырады, милли рух,татар моңы күңелләребезне иркәләде.