"КАПЛЯ ЖИЗНИ"

Опубликовано: 04.09.2023

4 сентября 2023 года, в рамках Дня солидарности в борьбе с терроризмом, в нашей школе  прошла  акция «Капля жизни». Она посвящена событиям, произошедшим 1 сентября  2004 года в школе №1 Беслан. Погибло более 300 человек.  Все три дня, находясь в заложниках, они не могли выпить и капли воды.
В её рамках участникам акции предлагается набрать воду из чаши в ладони и полить из рук цветы– таким образом, символически поделиться водой с теми, кого уже нет.
 Провели классные часы: «Урок памяти, посвящённый трагедии в Беслане», «Капелька жизни», дети читали стихи, просмотрели кадры видеороликов: «Город ангелов», «Мама, очень хочется пить…», презентации. Всё это было направлено на то, чтобы дети знали и помнили, что терроризм – это горе, разрушение, которому нет места в современном мире.
2023 елның 4 сентябрендә Терроризмга каршы көрәштә бердәмлек көне кысаларында безнең мәктәп "Тормыш тамчысы" акциясен уздырды. Ул 2004 елның 1 сентябрендә Беслан 1нче мәктәптә булган вакыйгаларга багышланган. 300 дән артык кеше үлде. Өч көн дәвамында, әсирлектә, алар бер тамчы су да эчә алмады.
Аның кысаларында, акциядә катнашучылар пальмадагы касәдән су алырга һәм кулларыннан чәчәкләр алырга чакыралар - шулай итеп, символик рәвештә суда булмаганнар белән уртаклашалар.
  Алар дәрес сәгатьләрен үткәрделәр: "Бесландагы фаҗигагә багышланган хәтер дәресе", "Тормыш тамчысы", балалар шигырь укыйлар, видео клиплар карыйлар: "Фәрештәләр шәһәре", "Әни, мин чыннан да сусаган ..." , презентацияләр. Болар барысы да балаларның терроризмның хәзерге дөньяда урыны булмаган кайгы, юк итү икәнен белүләрен һәм истә калдыруларын тәэмин итүгә юнәлтелгән иде.