Всемирный день защиты прав потребителя

Опубликовано: 12.02.2019

В МБОУ Восточной ООШ были проведены классные часы и уроки обществознания, приуроченные к Всемирному дню защиты прав потребителя. Классные руководители рассказали учащимся всего об одном аспекте жизни в обществе, но аспект этот крайне важен, ведь практически все люди ежедневно выступают в роли потребителей.

Суть проведенных уроков обществознания, классных часов состояла в том, чтобы рассказать учащимся об их правах в сфере потребления, а это огромные объёмы информации! Мы пользуемся общественным транспортом, услугами ЖКХ, ходим в магазины и развлекательные центры, учимся и путешествуем — потребляем ежедневно, даже когда спим. Этой сфере нашей жизни были посвящены мероприятия для учащихся 1-9 классов.

Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне турында

Восточный мәктәбендә Бөтендөнья кулланучылар көненә багышланган җәмгыять белеме дәресләрендә дә батырлык сәгатьләре  үткәрелде.

"Бөтендөнья кулланучылар көне"н бәйрәм итү Джон Кеннединың 1962 елда АКШ конгрессында чыгыш ясавына багышланган.

Бу көнне югары дәрәҗәле "кулланучы" төшенчәсе бирелә һәм кабул ителә. Ул вакытта Джон Кеннеди кулланучының дүрт мөһим кагыйдәсен аерып чыгара:

• Мәгълүмат алу хокукы
  • Куркынычсызлык хокукы
  • Сайлау хокукы
  • Үз фикерен ишеттерү хокукы

Соңрак әлеге хокуклар күп кенә илләрдә, шул исәптән Россия Федерациясендә, кулланучыларның хокукларын яклау турында закон нигезенә ята.

Россия беренче тапкыр Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көнен 1992 елда билгеләп үтте, ул вакытта гражданнарның хокукларын, шулай ук сәүдә итүче яки кулланучыларның хокукларын яклау системасы хезмәтләрен күрсәтүче оешмаларның хокукларын һәм бурычларын закон нигезендә беркеткән "Кулланучыларның хокукларын яклау турында" РФ Законы кабул ителде.

1994 елда Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көнен барлык төбәкләрдә киңрәк билгеләп үтә башладылар, әмма рәсми төстә аңа 1996 елда, Россия Федерациясе Бөтендөнья куланучылар берлеге оешмасына кергәннән соң гына нигез салынды һәм ул ел саен 15 мартта билгеләп үтелә башлады. Әлеге бәйрәмнең үзенчәлеге ел саен аның билгеле бер шигарь астында уздырылуыннан гыйбарәт.

2019 елда Бөтендөнья кулланучылар хокукларын яклау көне "Trusted Smart Products" -  "Санлы дөнья: ышанычлы смарт-җайланмалар" шигаре астында узачак. Бу санлы технологияләр алгарышының, барыннан да элек, кулланучыларның һәр төрле мәнфәгатьләрен, әйтик, "акыллы электроника"ның сыйфатына һәм куркынычсызлыгына хокук, шәхси мәгълүматның ничек җыелуы, эшкәртелүе һәм кулланылуы хакында белүгә хокукның исәпкә алынырга тиешлегенә тагын бер кат игътибар юнәлтер өчен яхшы сәбәп.