Опубликовано: 25.01.2019

В течение всей недели с 21 по 25 января в школе проводились уроки мужества, выставка рисунков, мероприятия и классные часы, посвященные Дню 75-летия снятия Блокады Ленинграда.  На уроках истории и на классных часах  учащиеся узнали некоторые факты о тех тяжелых днях Блокады, о том, почему в обществе бережно охраняется традиция посещать мемориальные комплексы, сохранять могилы героев, павших за Отечество, воспитывать гордость за свое отечество. Организация и проведение классных часов, уроков, посвященных блокадной теме, играет огромную роль в воспитании современной молодежи, позволяет им задуматься о своей жизни, изучить, осмыслить и анализировать опыт поколений.  В процессе проведения подобных мероприятий происходит формирование патриотического воспитания, чувства сострадания и ответственности детей и подростков.

Сугыш – бу сүз күп кешеләрнең күңелендә аяныч һәм сагыш уята, чөнки анда аларның әтиләре, абыйлары, ирләре һәлак булган. Сугышта минем дәү әниемнең әтисе дә катнашкан. Дәү әни әтисе турында белми, чөнки аңа 4 ай гына булган. Карт бабайның исеме Нуруллин Габдулла туган илен саклаганда геройларча һәлак булган. Халкым күп авырлыкларга түзеп, бихисап батырлыклар кылып, бу сугышта Җиңү яулаган. Быел Бөек Җиңүгә 70 ел була. Без ел саен һәйкәл янына төшәбез. Һәйкәлдә Бөек Ватан сугышында һәлак булган авылдашларыбызның исемнәре язылган. Без алар хөрмәтенә чәчәкләр куябыз. Җиңү бәйрәме һәм аны яулап алучылар беркайчан да онытылмасын иде. Шушы хәсрәтләрне күргән халкымның иң зур теләге - туган илдә тынычлык булсын! Шуңа күрә “ Алар Ватанны сакладылар” дигәндә , без ул сугыш еллары халкын барысында тылда эшләгән кешеләрне дә күз алдында тотарга тиешбез. Аларга мәңгелек дан һәм мәңгелек хөрмәт булсын !

Әтиемне сугыш алып китте

Мин үскәнне дә күрмәде.

Син киттең дә юкка чыктың

Ә мин әти назы күрмәдем.

Бүгенге тыныч шартларда кеше батыр була аламы? Моның өчен нәрсә эшләргә кирәк? Бу очракта батырлык нәрсәдә күренә?

Батырлыкны бүгенге тыныч шартларда да эшләргә мөмкин. Намус белән яшәгән кешенең гомере үзе бер батырлык. Тырыш хезмәт куеп эшләп, Хезмәт Батыры була ала. Батыр булу өчен, кеше тиешенчә игътибарлы, сизгер, үз – үзен аямый торган булырга тиеш.

Кыю, патриот, түзем, тәвәккәл, туры сүзле, ихтыярлы кебек сыйфатларны батырлыкка кертергә буламы? Кешедә бу сыйфатлар булмаса, ул батырлык эшли алмас иде.