Единый урок права

Опубликовано: 10.12.2018

10 декабря 2018 года классные руководители провели Единые уроки прав человека. Разговор шел о правах и обязанностях человека. Были рассмотрены документы в сфере прав человека: Конвенция о правах человека, Декларация прав человека, Декларация прав детей, Конституция Российской Федерации.

Яшьләргә конституцион хокуклар һәм бурычлар турында белемнәр бирү,  үз хокукларыңны курыкмыйча яклый белергә өйрәтү, гаделлек, миһербанлылык, шәфкатьлелек, толерантлык тәрбияләү максатыннан чыгып сыйныф  җитәкчеләре Бердәм Хокук дәресләре уздырдылар.Электрон презентация ярдәмендә катнашучыларга безнең илебезнең Төп Законы – Конституция билгеләве турында аңлатылды.

Россия Конституциясендә ―Кеше, аның хокуклары һәм иреге югары кыйммәткә ия, диелгән. Бу безнең Конституциябезнең төп фикере. ― Ә нәрсә соң ул хокук? Безнең нинди хокукларыбыз бар? Катнашучылар белән әнә шул турыда әңгәмә оештырылды. Соңыннан тормышта еш очрый торган бәхәсле ситуацияләрдә кем хаклы, кем хаксыз булуы турында фикерләр тыңланды. Җавапларның дөреслеген РФ Конституциясеннән карап белдек. Катнашучыларга гражданнарның хокукларын яклау буенча белешмәлелектән мәгълүматлар укып аңлатылды.