Опубликовано: 04.12.2018

Письмом Министерства образования и науки Республики Татарстан от 04.12.2018 года №12124/18 "О проведении занятий в условиях низкой температуры наружного воздуха" определен регламент работы образовательных организаций при морозах. Учебные занятия приостанавливаются:

- для 1 - 4 классов сельских школ при температуре -23 С;

- для 5 - 9 классов сельских школ при температуре -25 С

Нинди температура булганда мәктәптә дәресләр кичектерелә?

Татарстан Республикасы Мәгариф һәм фән министрлыгы нинди температура булганда мәктәптә дәресләр кичектереләчәген билгеләде.

- 23°С тан түбән булганда – авыл мәктәпләрендә башлангыч сыйныфлар өчен;

- 25°С тан түбән булганда – шәһәр мәктәпләрендә башлангыч сыйныфлар өчен;

- 25°С тан түбән булганда – авыл мәктәпләрендә укучы 5-9 сыйныфлар өчен;

- 27°С тан түбән булганда – шәһәр мәктәпләренең 5-9 сыйныфлары өчен;

- 30°С тан түбән булганда – авыл мәктәпләренең 10-11 сыйныф укучылары өчен;

- 32°С тан түбән булганда – шәһәр мәктәпләренең 10-11 сыйныф укучылары өчен дәресләр кичектереләчәк.

Шулай ук, ачык һавада физкультура дәресләре үткәрү өчен температура режимы билгеләнгән.

12 яшькәчә балалар өчен температура 9°С салкыннан түбән булмаганда, җилсез көндә; 5 м/с тизлектә җил, 6°С ка кадәр салкын булганда, 6-10 м/с тизлектә җил һәм 3°С ка кадәр салкын булганда урамда дәресләр алып бару мөмкин.

12-13 яшьлек балалар өчен җилсез 12°С салкын көндә, 5 м/с тизлектә җил, температура 8°С тан түбән булмаганда; 6-10 м/с тизлектә җил, температура 5°С тан түбән булмаганда.

14-15 яшьлек укучылар өчен 15°С ка кадәр салкын һәм җил булмаганда, 5 м/с тизлектә җил һәм 12°С ка кадәр салкын булганда, 6-10 м/с тизлектә җил, 8°С ка кадәр салкын булганда.

16-17 яшьлек өлкән сыйныф укучылары өчен – 16°С ка кадәр салкын көндә урамда спорт белән шөгыльләнү мөмкин, 5 м/с тизлектә җил һәм 15°С ка кадәр салкын булганда, 6-10 м/с тизлектә җил һәм 10°С ка кадәр салкын булганда.

Әгәр җилнең тизлеге 10 м/с артып китсә, физкультура дәресләрен ачык һавада үткәрү рөхсәт ителми.

Чыганак: http://mon.tatarstan.ru/tat